Ponāvka

 

 

“Ponávka” je rychle se rozvíjející areál bývalých jatek a škrobáren s počátky v 19.století. Areál se rozprostírá jižně od centra města Brna. Zabírá plochu 10,25 ha mezi ulicemi Dornych a Masná, kde sousedí s budovou Masné burzy od Bohuslava Fuchse.

 

KONVERZE BROWNFIELDU NA DOHLED OD CENTRA BRNA

 

Areál byl ještě v roce 2007 klasickým brownfieldem, kde kdysi rušný provoz těžkého průmyslu podporovala hustá železniční síť.

Areálem protéká říčka Ponávka, která rozřezává areál na dvě funkční plochy, a zároveň vytváří linii klidové zóny. Říčka, původně připomínající stoku prochází kontinuální rekultivací, v budoucnu je zde plánováno zavedení cyklostezky.

Směrem k Dornychu jsou konverzovány staré budovy. Podařilo se zde zachovat a opravit průmyslové budovy z konce 19.století, dát jim novou náplň a vytvořit z nich administrativní budovy splňující současné požadavky nájemníků.

 

ADMINISTRATIVNÍ BUDOVY A SKLADY MÍSTO JATEK, STUDENTSKÉ KOLEJE V TĚSNÉM SOUSEDSTVÍ BÝVALÝCH ŠKROBÁREN

 

Plocha za říčkou, brownfield po bývalých jatkách, je rozčleněna dle nového plánu na CT boxy a Office boxy. CT boxy jsou jednotky o 800 m2, které obsahují tři funkční prostory: Kanceláře, showroom a sklad/ lehkou výrobu. Díky multifunkčnosti přivádí tyto jednotky do areálu široké spektrum nájemníků, nové využití podporuje dynamiku pulsujícího městského organismu.

Office boxy jsou čtyřpatrové budovy o ploše 11.824 m2 s vnitřním atriem. Hlavní funkce kanceláří je doplněna o retail, restauraci a kavárnu v části parteru. V prvním nadzemním podlaží, kam není možno dostat přirozené světlo je umístěno parkování.

Areál se dále stavebně rozvíjí. Postavena byla studentská kolej DOMEQ, která do areálu vnáší život oživit i po “office hours”. V současnosti se, i vzhledem k popularitě bydlení v kdysi zanedbaném areálu, staví další dvě koleje a plánovaný je i městský parter s obchody a doplňkovými službami.

LOKALITA

Ponávka, Brno, Česká republika

KLIENT

CTP Invest, spol. s r.o.

FÁZE PROJEKTU

Realizace 2013 - současnost

Category

Administrativa, Bydlení, Komerční Prostory, Polyfunkce, Průmysl, Rekonstrukce, Transport, Urbanismus